Francie – Puy St. Vincent 2015

Na konci ledna proběhl první freeridový camp této sezóny ve spolupráci s cestovní kanceláří PuxTravel.cz, Freeride.cz a Freerideguides.cz ve francouzském středisku Puy St. Vincent. Toto malé středisko bylo vybráno záměrně, kvůli absenci freeridových lokálů, kteří jak je známo ve francouzských alpách, dokáží najít a rozjezdit naprosto všechno!

Campu se zúčastnilo osmnáct šťastlivců, které jsme rozdělili do třech skupin během prvního dne, kdy probíhala lavinová prevence. Každý večer probíhalo hromadné přemontovávání lyží, aby si campeři mohli vyzkoušet z té široké nabídky, kterou jsme s sebou měli a najít si tak svůj vysněný model. V nabídce byli lyže Armada, G3, Forest a Faction Skis.

Jak už bylo řečeno, první den proběhl lavinový kurz. Prvních 10 přihlášených camperů mělo možnost si zdarma zapůjčit lavinovou výbavu Piepsu. Campeři si vyzkoušeli práci s pípákem a sondou. Trénovali spolupráci při vykopávání zasypaného a shlédli sněhové profily. Další tři dny pak byly ve znamení hledání prašanu za absolutního bezvětří a sunshinu. Jedním z cílů campu bylo ukázat, že stačí patnáct minut nenáročného výšlapu a dají se najít neprojeté liny se skvělým sněhem, což se nám myslím podařilo na jedničku! Dále si každá skupina střihla jeden celodenní výlet na pásech do území nikoho, aby si všichni okusili i trochu toho kouzla skialpinismu. K lyžím jsme měli super pásy G3.

Předposlední den pak přišla fronta, takže byl čtvrtek ve znamení čekání na mordor. Nasáčkovali jsme se proto do romantické chaloupky na okraji areálu, kde jedna příjemná češka dělá výbornou polévku, palačinky a na večer i místní specialitu – fondue se smržema. A tady jsme rozjeli pípákovací soutěž na čas. Hlavní cenou pak byl polibek od fotografa Pandy, takže všichni byli namotivovaní na co nejlepší výkony. Z chaloupky jsme vysílali campery ve dvojici a za úkol měli najít tři pípáky v co nejrychlejším čase. Vítězem soutěže byli nakonec Kačka a Marian Mynářovi, ale bohužel Marian se nějak zdráhal hlavní cenu převzít… 🙂

Poslední den campu se většině účastníku splnil freeridový sen. Jelikož jsme počítali, že napadne opravdu hodně sněhu, každý guide skupiny už měl přesně naplánováno, kam to hned ráno se svými svěřenci pošle. Prášilo se ostošest a u malých holčiček byl občas problém, že v obloucích přestávali být vidět. Co jízda, to první lina. Za sebe můžu říct že jsem nejezdil v lepším lese! Parádní ukončení campu, na který se přihlásili super lidi. Bez nadsázky, lepší klienty jsme si nemohli přát.

Za nás guidy chceme camperům moc poděkovat, že zvládli náš první camp a udělali z něj parádní akci. Doufáme, že jsme vás přivedli na tu správnou cestu, ukázali že freeride není jen o ježdění a dropování a skialp jen o šlapání do kopce, ale i o super sjezdech opuštěnou krajinou.

Ondra