Kyrgyzstán IIl
 29. 3. - 7. 4. 23

29 900 Kč
záloha: 5 000 Kč

Tuto zimní sezónu to bude 2. ročník kempů v Kyrgyzstánu. V loňské sezoně jsme v tomto postsovětském státu strávili 5 týdnů.

Stát, u kterého zabírají jeho rozlohu z 90 % hory. Stát, který má obrovské rozdíly v úhrnu srážek na svém území. Na jedné straně hor napadne přes sezonu i 18 m sněhu a na druhé prakticky nic. Stát, který má obrovské rozdíly v teplotách v zimních a v letních měsících. Stát, který je vlastně jedna obrovská freeride / skialp aréna.

Exotika: Kyrgyzstán byl a z části ještě je zemí pastevců. V 30. letech minulého století byli nuceni Kyrgyzové opustit svůj tradiční život kočovníků. Z těchto dob přetrvávají jejich tradiční obydlí jurty a umění jízdy na koních. Nás však do Kyrgyzstánu koně ani jurty úplně netáhnou. Přitahuje nás sem jezero Issyk-kul - jedno z největších jezer na světě. Se svou délkou 178 km, maximální šířkou 60 km a nadmořskou výškou 1 600 m n.m. je to druhé největší horské jezero na světě. Toto jezero nikdy nezamrzá a zároveň je to jediné místo v Kyrgyzstánu, kde je přímořské mírné klima. Toto jezero je tak obrovské, že ovlivňuje počasí v přilehlém okolí. Jezero je zaseklé ze severu a jihu mezi dvě pohoří s kopci přesahující výšku 4 000 m. S převládajícím severozápadním prouděním vzduchu přináší na východ od jezera teplý vlhký vzduch, který je nucen za městem Karakol opět stoupat do výšky přesahující 4 000 m. Kvůli této přírodní bariéře se zde sráží teplý vlhký vzduch od jezera se suchým studeným vzduchem z hor a přináší do oblasti nadprůměrné srážky. Díky tomu právě sem povedou naše kroky, do bývalého důlního města Jyrgalan. Toto kdysi velmi prosperující důlní město se po rozpadu Sovětského svazu dostalo do vážných problémů. Zavřené doly způsobily odliv všech obyvatel, kteří si to mohli finančně dovolit. Nakonec zbylo jen pár rodin, které založily v roce 2016 sdružení za účelem záchrany dnes už jen vesnice. Rozhodli se pro turistický ruch, protože věří, že žijí v jednom z nejkrásnějším údolí ve střední Asii. Vesnice leží v 2 300 m n. m. a je ideálním výchozím bodem pro konání skialp túr. Údolí je chráněno čtyřtisícovými kopci v okolí před silným větrem a zároveň je zásobovaný velkým přívalem sněhu. V minulých letech pořídili místní i sněžné skútry a rolbu na přepravu lyžařů vzhůru na nekonečné pláně.

Lesy nebo pláně? Pás řídkého jehličnatého lesa končí v údolí Jyrgalanu v 2 900 m n. m., takže i za špatné viditelnosti budeme mít, kde jezdit a 600 vertikálních metrů je víc než dost. Nicméně sem letíme hlavně kvůli obrovským pláním, které jsou všude okolo Jyrgalanu. V blízké vzdálenosti je sedm vrcholů s nadmořskou výškou nad 4 000 m. K dopravě na sjezdy budeme využívat všech dopravních prostředků. Stoupací pásy, rolby nebo sněžné skútry.

V loňské sezoně jsme během jednoho dne za pomocí skútrů nalyžovali 90 km s převýšením 8000 metrů a vždy první lajny. Jen těžko jinde na světě najezdíte tolik za jeden den v prašanu. A to za 7% ceny heliskiingu!

Termín: 29. 3. - 7. 4. 2024

Kemp je určen pro 14 lidí, kterým se věnují 2 zkušení průvodci.

Cena 29 900 Kč zahrnuje:

 • ubytování v nových penzionech

 • zapůjčení lavinového vybavení (pro prvních 5 zájemců)

 • zapůjčení freeride lyží (pro prvních 5 zájemců)

 • výuku freeride, skialp

 • fotografie

 • dopravu z letiště v Biškeku a zpět

V ceně není zahrnuto:

 • letenka do Biškeku cca. 11 000 Kč

 • pojištění Alpenverein - povinné

Nepovinné výdaje:

 • cena za pronájem sněžného skútru nebo rolby osoba/den cca. 1 500 Kč

Program: Vše započne na Letišti Václava Havla v Praze dne 29.3. 2024. Zde nás čeká přelet do Biškeku s jedním mezipřistáním. Délka letu se pohybuje od 10 do 13 hodin v závislosti na výběru spojení. Dále pojedeme minibusem 470 km do naší cílové destinace, vesnice Jyrgalan.

V průběhu kempu budete mít možnost vyrážet na okolní kopce za pomoci vlastních sil v podobě skialpových výletů, nebo za pomoci sněžných skútrů, nebo rolby. V plánu budou jak nenáročné túry, tak ty náročnější s převýšením 1 200 m. Budeme rozděleni na dvě skupiny, takže si na své přijdou, jak ti velmi zdatní, tak i pohodáři. Ve městě Karakol jsou i termální prameny s možnosti koupání. Rozhodně zavítáme i do těchto míst.

Potřebné lyžařské vybavení:

 • helma

 • hůlky

 • batoh

 • přeskáče

 • lyže se šlapacím vázáním a stoupací pásy

 • kompletní lavinová výbava

Ubytování:

Ubytováni budeme v nových penzionech, který máme jen a pouze pro sebe.

K dispozici máme:

 • dvoulůžkové a třílůžkové pokoje

 • společenskou místnost

 • koupelna s WC na pokoji

 • free Wi-Fi

Stravování:

Snídaně a večeře nám bude připravovat paní domu z místních potravin. Na svahy nás vybaví obědem do batohu. 500 m od ubytování je obchod s potravinami pro doplnění tekutin na večer a svačin.


Chcete-li se na cokoliv zeptat 

nebo se přihlásit na kemp v Jyrgalanu, napište nám!